علاقه – سود استفاده اینترنت الکترونیکی

علاقه – سود: استفاده اینترنت الکترونیکی اخبار اقتصادی و بازرگانی

روزهای دوشنبه و پنج شنبه سکه و دلار همسو با هم حرکت کردند. این دو دارایی، روز دوشنبه نوسانات افزایشی زیادی را تجربه کردند و روز آخر هفته رو به سوی تعدیل قیمت آو

رصد جهت سکه و دلار

رصد جهت سکه و دلار

عبارات مهم : بازار

روزهای دوشنبه و پنج شنبه سکه و دلار همسو با هم حرکت کردند. این دو دارایی، روز دوشنبه نوسانات افزایشی زیادی را تجربه کردند و روز آخر هفته رو به سوی تعدیل قیمت آوردند. سکه تمام بهار آزادی که روز سه شنبه تا قیمت یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان اوج رفته بود، در آخرین روز هفته دو کانال عقبگرد کرد. روز پنج شنبه، سکه ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید. عده زیادی از معامله گران باور دارند قیمت سکه در روز شنبه به سطوح پایین تری نیز خواهد رفت.

به گفته آنها، سکه به احتمال زیاد روز اول هفته را در شرایطی شروع می کند که بهای اونس در سطح پایین تری نسبت به بعدازظهر پنج شنبه به کار خود آخر داده هست. طلای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر جمعه زیر مرز روانی هزار و ۲۵۰ دلار قرار داشت. در کنار این، عده ای باور دارند، بخشی از معامله گران بزرگ روز دوشنبه در قیمت های اوج سکه های خریداری شده است پیشین خود را در بازار عرضه کرده اند. در نتیجه در برابر روند منطقی بازار و افت قیمت ها مقاومت نخواهند کرد. این در حالی است که گروهی دیگر از معامله گران نظر متفاوتی دارند.

رصد جهت سکه و دلار

از نظر آنها، معامله گران بزرگ بازار همچنان خریدار سکه هستند، آیا که انتظار دارند، قیمت دلار در روزهایی که به بیشترین میزان تقاضای فصلی خود رسیده هست، زیاد کردن بیشتری را تجربه کند و هم وقت قیمت فلز گرانبهای داخلی را نیز اوج بکشد. در مقابل، کاهشی های بازار عنوان می کنند، با در نظر گرفتن سطح قیمت دلار و اونس در روز پنج شنبه ارزش ذاتی سکه(با احتساب مالیات ارزش افزوده) حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود. در واقع از نظر آنها، سکه از سوی عوامل بنیادی جهت رشد زیاد حمایت نمی شود و زیاد کردن قیمت دلار تنها می تواند میزان حباب را کم کردن دهد، نه اینکه قیمت را با رشد بیشتری مواجه کند.

فراز و فرود دلار

روزهای دوشنبه و پنج شنبه سکه و دلار همسو با هم حرکت کردند. این دو دارایی، روز دوشنبه نوسانات افزایشی زیادی را تجربه کردند و روز آخر هفته رو به سوی تعدیل قیمت آو

دلار که روز سه شنبه از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرده بود، در آخرین روز هفته به زیر سطح یاد شده است بازگشت. روز پنج شنبه شاخص ارزی با افت ۱۲ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۱۹۸ تومان رسید. این در حالی بود که در سیزدهمین روز آذرماه روی نقطه ۴ هزار و ۲۱۰ تومانی قرار گرفته بود. به گفته فعالان، اوج رفتن تقاضا در میانه هفته، رشد قیمت حواله درهم و ورود معامله گران فنی بعد از شکست مرز ۴هزار و ۲۰۰ تومان از بااهمیت ترین عوامل اثرگذار در رشد قیمت بودند. با این حال، در انتهای هفته فضای بازار کمی آرام تر و قیمت تعدیل شد. اکثر معامله گران بازار اعتقاد دارند که دلار در میانه آذر با رشد تقاضای فصلی با توجه به نزدیکی به آخر سال میلادی، به بیشترین میزان خود می رسد.

از نظر معامله گران در صورت ورود زیاد این تقاضا به بازار قیمت دلار در روز شنبه می تواند روند متفاوتی نسبت به روز پنج شنبه داشته باشد. با این حال، آنچه روند سال های اخیر نشان می دهد روند افزایشی روزهای منتهی به دی ماه در اوایل زمستان با تعدیل مواجه شده است هست. البته عده زیادی از معامله گران نیز باور دارند در برابر رشد تقاضای آذر سال جاری، عرضه مناسبی وجود داشته است و همین عنوان موجب شده است است که این ارز نوسان کمتری را نسبت به همین مقطع زمانی در سال های گذشته تجربه کند. روز دوشنبه یکی از صرافی های بانکی اعلام کرد که بازارساز تمام تقاضاها تا آستانه آخر سال میلادی را پاسخ خواهد داد. در این شرایط، گروهی از معامله گران نیز باور دارند، شاید آذر ۹۶ ماه کم نوسان تری نسبت به سال های گذشته داشته باشد.

سوءاستفاده رانتی از رسانه ها

در روزهایی که دلار با تقاضای زیادی روبه روست، عده زیادی نوسان دلار را به آدرس های اشتباه ارجاع می دهند. یکی از این آدرس های اشتباه که معمولا به طور سنتی در روزهای افزایشی عنوان می شود، ارتباط دادن رشد قیمت با عرضه بازارساز بوده هست. به عنوان مثال، روز دوشنبه، عبور دلاز از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان حاشیه های زیادی به دنبال داشت. در این میان، عده زیادی این رشد را به نوع عرضه بازارساز نسبت دادند. عده ای از دلالان و خریداران و فروشندگان ارز عنوان کردند، عرضه بازارساز با قیمتی نزدیک به قیمت بازار زمینه رشد قیمت را فراهم کرده هست. این عنوان از سوی بعضی خبرگزاری ها با عنوان هایی از این قبیل توصیف شد: «بانک مرکزی عامل زیاد کردن قیمت دلار». هنگامی که از فروشندگان ارز پرسش می شود بانک جهت مقابله با نوسان چه سیاستی را باید اتخاذ کند، سریع به عرضه ارز با قیمت ارزان اشاره می کنند.

رصد جهت سکه و دلار

این عنوان در حالی عنوان می شود که سیاست عرضه ارز با قیمت ارزان تر سال ها در بازار کشور عزیزمان ایران اجرایی شد و ثمره ای جز زیاد کردن رانت و حتی رشد زیاد نوسانات را به همراه نداشت. در واقع فروشنده با قیمت پایین تری ارز را از بانک مرکزی تحویل می گرفت و با فاصله بیشتری آن را در بازار عرضه می کرد. در گذشته نیز بسیاری از کارشناسان عنوان کرده اند که فروش ارز زیر قیمت بازار باعث ورود تقاضای کاذب به معاملات و زیاد کردن هیجانات خواهد شد. در این مسیر، رسانه ها به طور غیرمستقیم و ناخواسته صبحت هایی را بازتاب می دهند که نتیجه ای جز ایجاد رانت و سود زیاد جهت عده ای خاص به همراه نخواهد داشت.

روزهای دوشنبه و پنج شنبه سکه و دلار همسو با هم حرکت کردند. این دو دارایی، روز دوشنبه نوسانات افزایشی زیادی را تجربه کردند و روز آخر هفته رو به سوی تعدیل قیمت آو

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | نوسان | دوشنبه | روز دوشنبه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs