علاقه – سود استفاده اینترنت الکترونیکی

علاقه – سود: استفاده اینترنت الکترونیکی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آب دزدي از ابرهاي ايران

ايران جزو كشورهايي است كه چالش ها و مشكلات زيادي در زمينه بحران آب دارد. در سال هاي اخير با توجه به كاهش بارندگي در كشور، مساله كمبود آب به صورت جدي تر پيگيري

آب دزدي از ابرهاي ايران

آب دزدي از ابرهاي ايران

عبارات مهم : ايران

ايران جزو كشورهايي است كه چالش ها و مشكلات زيادي در زمينه بحران آب دارد. در سال هاي اخير با توجه به كاهش بارندگي در كشور، مساله كمبود آب به صورت جدي تر پيگيري مي شود. ايران دچشار وضعيت قرمز در مورد عنوان تامين آب هست. رشد سريع جمعيت مهم ترين عامل كاهش سرانه آب تجديد شونده در قرن اخير بوده هست. هر سال 10ميليارد متر مكعب آب با كيفيت به وسیله ابرها از ايران خارج مي شود. بحران آب روزبه روز صورت واضح تری از خود جهت ما آشکار می کند و ابعادی متفاوت از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

آب دزدي از ابرهاي ايران

در این شرایط، راهکارهایی مانند بهینه سازی مصرف، انتقال آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها مورد توجه قرار می گیرد، ولی در کنار این راهکارها، روش های دیگری نیز وجود دارد که نسبت به استفاده از آنها غفلت می کنیم. یکی از این راهکارها، استفاده از منابع آب هوا هست. فناوری بارورسازی ابرها به عنوان شاخه ای از علم تعدیل وضع هوا، مجموعه ای از فناوری های ایمن، علمی و ثابت شده است جهت زیاد کردن بارش، کم کردن خسارت های تگرگ و مه است که با قدمتی بیش از 60 سال در 40 کشور دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. این شیوه زیاد کردن بارش جهت نخستین بار در کشور عزیزمان ایران از سال 1354 تا 1357 به وسیله یک شرکت کانادایی در حوضه آبریز سدهای کرج و جاجرود به کار گرفته شد. بعد از انقلاب مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از سال 1357 در وزارت نیرو و با نشانه دستیابی به فناوری زیاد کردن بارش از طریق بارورسازی ابرها تاسیس و تاکنون نیز اقداماتی در این زمینه انجام شده است است.

در عمل، توجه چندانی از طرف سیاستگذاران و مجریان نسبت به این فناوری دیده نمی شود. فرید گلکار، مدیرعامل مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها، در مورد مزیت های این فناوری می گوید: تولید آب با استفاده از فناوری بارورسازی ابرها، کم هزینه ترین روش تامین آب هست، طوری که میانگین هزینه استحصال هر متر مکعب آب فقط 100 ریال هست. او اضافه می کند: در پروژه های استحصال آب با استفاده از روش باروری ابرها، هیچ تخریب زیست محیطی وجود ندارد. آب از هیچ نقطه ای به نقطه دیگر انتقال یافته نمی شود.

ايران جزو كشورهايي است كه چالش ها و مشكلات زيادي در زمينه بحران آب دارد. در سال هاي اخير با توجه به كاهش بارندگي در كشور، مساله كمبود آب به صورت جدي تر پيگيري

بارورسازي ابرها يك روش به صرفه است

مدیرعامل مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در مورد هزینه اجرای راهکارهای طبیعی مقابله با خشکسالی می گوید: هزینه استحصال هر یک هزار متر مکعب آب از طریق شیرین کردن آب های شور دو هزار دلار، انتقال بین حوزه ای 400 دلار، تغذیه مصنوعی سفره های آب های زیرزمینی 230 دلار، تصفیه فاضلاب ها 230 دلار و بارورسازی ابرها فقط 15 دلار هست. بنابراین بین راهکارهای طبیعی مقابله با خشکسالی، بارورسازی ابرها مقرون به صرفه ترین راهکار در سال های آینده هست. ضمن اینکه بعضی از راهکارهای دیگر، خسارات جانبی گسترده ای به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه انتقال آب بین حوضه ای پیامدهای زیست محیطی واجتماعی گسترده ای دارد. شیرین سازی آب دریا و برگرداندن نمک به دریا-که الان اتفاق می افتد- تبعات زیست محیطی خواهد داشت.

بارورسازي ابرها در ساير كشورها

بارورسازی ابرها در حالی در کشور عزیزمان ایران مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته است که کشورهای زیادی از این روش جهت جلوگیری از بروز بحران آب استفاده می کنند. بارش باران در بعضی از این کشورها 10 برابر زیاد از بارش های کنونی کشور عزیزمان ایران هست. به عنوان نمونه، استرالیا با میانگین بارش بیش از نه برابر نسبت به کشور عزیزمان ایران از سال 1947 پروژه های بارورسازی را شروع کرد. چین نیز بارش سه برابری نسبت به کشور عزیزمان ایران داشت.در سال 2003 مرکز تعدیل آب و هوای چین 37 هزار کارمند داشت و اعتبار عملیاتی این مرکز 48هزار میلیارد ریال گزارش شد. تایلند با 30 درصد مساحت ایران، 6/9 برابر کشور عزیزمان ایران بارش دارد. اکنون هشت مرکز عملیاتی و چهار مرکز تحقیقاتی با 23 هواپیما، در این کشور به بارورسازی ابرها تخصیص داده شده است یافته است.

آب دزدي از ابرهاي ايران

لزوم توجه به فناوري بارورسازي ابرها

استفاده از این فناوری در ایران- برعکس آنچه ضرورت دارد- چندان پر رنگ نیست. با اینکه دو دهه از شروع فعالیت های مرتبط با بارورسازی ابرها در کشور عزیزمان ایران می گذرد و این فناوری در کشور بومی شده، هنوز نتوانسته است جای خود را در مدیریت منابع آب کشور باز کند. مرکز باروری ابرها در کشور عزیزمان ایران فقط دو فروند هواپیمای مسن آنتونوف روسی آن هم به صورت استیجاری در اختیار دارد که تجهیزات بارورسازی ابرهای این هواپیما نیز قدیمی شده است هست. امارات با پنج روز بارانی و مساحتی بسیار کوچک تر از ایران، به شش فروند هواپیما مجهز است و تایلند نیز با 26 فرورند هواپیما عملیات بارورسازی ابرها را اجرایی می کند. با این حال، پروژه هایی محدود در کشور اجرایی شده است هست. در سال 1393 طرحی در استان های آذربایجان شرقی و غربی، تهران، چهارمحال و بختیاری، یزد، فارس، کرمان و اصفهان اجرا شد که بر اساس ارزیابی موسسه آب دانشگاه تهران، بارش ها آن سال در اثر باروری ابرها دو میلیارد و 100 میلیون مترمکعب زیاد کردن یافت. برآوردهای موسسه آب دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد در اثر باروری ابرها، بارش ها در آن سال 33 درصد زیاد کردن پیدا کرد. طرح باروری ابرها در سال های 1387،1388 و 1389 اجرایی شد، ولی اجرای آن در سال 1390 به علت کمبود منابع مالی مورد نیاز جهت عقد قرارداد با شرکت هواپیمایی میسر نشد. مدیرعامل مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها محدودیت های اعتباری را بزرگ ترین چالش های پیش روی این طرح ها در کشور عزیزمان ایران می داند.

ايران جزو كشورهايي است كه چالش ها و مشكلات زيادي در زمينه بحران آب دارد. در سال هاي اخير با توجه به كاهش بارندگي در كشور، مساله كمبود آب به صورت جدي تر پيگيري

اخباراجتماعی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: ايران | ایران | فناوری | استفاده | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs